Joga

Joga, gramatyka i medycyna to trzy wielkie kulturowe osiągnięcia jednej z najstarszych cywilizacji świata, której kolebką są Indie. Dziedziny te – sztuki są doskonalone od tysiącleci, przekraczając granice państw i kontynentów. Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką, zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym rozwojem człowieka. Praktykować jogę mogą wszyscy ludzie bez względu na światopogląd. Praktyka jogi prowadzi do uzyskania i utrzymania zdrowia psychofizycznego. Joga to integracja człowieka, podążanie drogą rozwoju jednostki i społeczeństw, ścieżka prowadząca do poznania, do poczucia pełni życia.

Czym jest Hatha – joga?
Hatha – joga rozpoczyna od pracy z ciałem i oddechem (asany i pranajamy) i prowadzi do rozwoju człowieka na wszystkich poziomach (fizycznym, umysłowym i duchowym). Praktyka ta daje zdrowie fizyczne, lekkość ciała, swobodę ruchów, stabilność emocjonalną i jasność myśli. Wytrwałe podążanie ścieżką jogi pomaga odzyskać energię i radość życia. Praktykowanie jogi jest intensywną i uczciwą formą pracy nad własnym rozwojem, wymaga systematyczności, wysiłku i zaangażowania ze strony ucznia i nauczyciela.

Asany
Asany – ćwiczenia z ciałem z uważnością na oddychaniu, świadomym ruchem i przebywaniem w stanie kontemplacji – doświadczania siebie i relacji z otoczeniem.
Pozycje jogi rozwijają mięśnie i zwiększają ich elastyczność, zapobiegają zwyrodnieniom i chorobom stawów, ścięgien, naczyń krwionośnych i narządów miąższowych. Asany harmonizują pracę układu naczyniowo – oddechowego, regulują czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego i pracę przewodu pokarmowego, regenerują układ nerwowy. Praktyka asan wzmacnia i oczyszcza ciało, wyostrza zmysły i uspokaja umysł.

Pranajama
Pranajama – sztuka opanowywania oddychania; sztuka oddychania w jodze to szczególnie ważna praktyka w hatha – jodze. Nasz sposób oddychania jest ściśle związany ze szczęściem i smutkiem, spokojem i niepokojem, zdrowiem i chorobą, pokazuje nam naszą harmonię lub jej brak… Stresy i negatywne emocje niszczą zdrowy wzorzec oddychania. Pranajama pomaga z powrotem uczynić oddech głębokim, długim, rytmicznym i spokojnym, a tym samym uciszyć rozedrgany umysł i doświadczyć głębszych warstw naszego bytu. Asany są medytacją w ruchu i trwaniu, pranajama zaś jest pogłębieniem procesu medytacji. Sztuka głębokiego relaksu jest istotnym składnikiem i wstępnym warunkiem pranajamy. Pranajamę praktykuje się o pustym żołądku, nie je się więc nic 3-4 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pranajama działa rozgrzewająco. Jeśli jednak masz skłonność do wychładzania się ubierz się cieplej ( dres, skarpety…).

Kontakt

INFORMACJE TELEADRESOWE

SZKOŁA JOGI TOMASZA MISZCZUKA

602279057

ul. Cicha 10 lok.U-6, 20-078 Lublin

3 + 7 =